W Stolcu upamiętnili amerykańskich lotników zestrzelonych podczas II wojny światowej

W sobotni poranek nad jeziorem Stolsko odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej amerykańskim lotnikom zestrzelonym podczas II wojny światowej.

Pamiątkowa tablica poświęcona amerykańskim lotnikom zestrzelonym nad jeziorem Stolsko

Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele władz samorządowych, z wójtem Gminy Dobra Teresą Dera, lokalne organizacje społeczne oraz przedstawiciele amerykańskiej armii.

– To, co wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu, zostało uhonorowane dzisiaj – podkreśliła wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Inicjatorem postawienia pamiątkowej tablicy nad jeziorem Stolsko, na którego dnie spoczywa amerykański bombowiec B-17G była Fundacja Rozwoju Regionalnego "Bielik", która pozyskała dofinansowanie w ramach Programu „Społecznik”.

Dariusz Bloma, prezes Fundacji Rozwoju Regionalnego "Bielik" podziękował wszystkim osobom prywatnym oraz organizacjom zaangażowanym w całe przedsięwzięcie.

– W roku 2016 Muzeum Motoryzacji i Wojskowości w Tanowie wraz z grupą zaprzyjaźnionych organizacji oraz przyjaciół rozpoczęło poszukiwania i próby wydobycia szczątków bombowca rozbitego w wodach jeziora Stolsko. Było to możliwe tylko dzięki ciężkiej i ryzykownej pracy nurków – podkreślił Dariusz Blom. – Po czterech latach prac wydobyty eksponaty trafiły do zasobów Muzeum Zasobów Oręża Polskiego w Kołobrzegu – dodał Blom.

Zestrzelony 21 czerca 1944 roku nad jeziorem w Stolcu amerykański Samolot B-17G leciał nad Berlin. Była to nowa maszyna, która służyła zaledwie od miesiąca. W okolicach Neubrandenburga wywiązała się bitwa lotnicza, w wyniku której amerykański samolot doznał uszkodzenia skrzydła. Po tym, jak dowódca samolotu uznał, że samolot nie jest w stanie ani zawrócić, ani dolecieć do neutralnej Szwecji, załoga katapultowała się, a maszyna doleciała do Stolca bez załogi.

Zobacz fotorelację z wydarzenia...

Autor: Gracjan Broda, Foto: Gracjan Broda

Szanujemy Twoją prywatność!

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dotyczących przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych. Poniższe zasady stosuje się, począwszy od 25 maja 2018 roku. Klikając przycisk "Akceptuję" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, przez Wydawnictwo Dziennik Policki Gracjan Broda, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies wykorzystywanych w celach statystycznych i umożliwiających prawidłowe korzystanie z portalu DOBRAwsieci.pl - Lokalny Portal Informacyjny.